Menu
0 Comments

چگونه بدهکاران خود را در کالیفرنیا مورد پیگرد قانونی قرار دهیم؟

چگونه بدهکاران خود را در کالیفرنیا مورد پیگرد قانونی قرار دهیم؟

دادگاههای small claims court چگونه کار میکنند؟ بهترین و ارزانترین روش برای ارائه شکایت از بدهکار تا مبلغ 10 هزار دلار در کالیفرنیا دادگاههای small claims court است. در این دادگاه شما اجازه گرفتن وکیل را ندارید.

منبع:

ترجمه: هفته بازار

اگر فردی از بازپرداخت بدهی خود به شما سر باز می‌زند، زمان آن است که دادخواستی برای «دادگاه حل اختلاف» یا small claims court تنظیم کنید. دادگاه حل اختلاف، دادگاه ویژه‌ای است که در آن، اختلاف‌ها و مشاجرات به طور سریع و با کمترین هزینه حل می‌شوند. به همین دلیل است که در هر روز، 4 هزار پرونده در داده حل اختلاف لس‌آنجلس باز می‌شود.

دادگاه حل اختلاف، مسائل را بزرگ و پیچیده نمی‌کند. این دادگاه، به ویژه برای کسانی مناسب است که نمی‌توانند طلب‌های خود را دریافت کنند. با این حال، برای دادخواهی در دادگاه حل اختلاف، نیاز است تا تحقیقاتی انجام دهید، پرونده خود را آماده کنید و فرایندهای مشخصی را دنبال کنید.

در زیر می‌توانید اطلاعاتی در این زمینه به دست آورید.

اگر یکی از بدهکاران شما، از پرداخت پولتان اجتناب می‌کند، می‌توانید دادخواستی در دادگاه حل اختلاف تنظیم کنید. اما پیش از آن، باید اقداماتی انجام دهید. اگر طرف حساب شما یک شرکت است، اطمینان یابید که افراد مسئولان شرکت از حساب و کتاب شما خبر دارند. گاهی ارتباطات در شرکت‌ها کند و مختل می‌شوند و مسئولان شرکت از بدهی به شما بی‌خبر هستند.

گاهی می‌توانید از یک واسطه استفاده کنید یا با نوشتن نامه‌ای به بدهکار خبر دهید که قصد پیگیری موضوع را در دادگاه دارید. این مساله می‌تواند به بدهکار شما بفهماند که در مورد این مساله جدی هستید و در بسیاری از موارد، مشکل شما حل خواهد شد.

تصمیم بگیرید که آیا واقعا قصد رفتن به دادگاه را دارید؟ حتی اگر شما در فرایند دادخواهی هم پیروز شوید، دادگاه پول شما را از بدهکار نمی‌گیرد. اگر رفتار شخصی مانند یکی از آشنایان یا همسایگانتان نامناسب است، دادگاه نمی‌تواند او را مجبور به اصلاح رفتارش کند. از طرف دیگر، آیا کسی که او را مورد پیگرد قانونی قرار می‌دهید، توانایی پرداخت بدهی‌اش را دارد؟ اطمینان یابید که زمان خود را تلف نکرده و اوضاع را خراب‌تر نمی‌کنید.

در دادگاه‌های حل اختلاف، محدودیت‌های مالی در مورد دادخواست‌ها وجود دارد. حداکثر مبلغی که در این دادگاه‌ها می‌توان پیگیری کرد، برای افراد، 10 هزار دلار و برای کسب‌وکارها، 5 هزار دلار است.

مساله دیگر، آن است که شما باید اطلاعات خود را افزایش دهید و درک کنید که رویه عملیاتی دادگاه‌های حل‌اختلاف چگونه است. در یکی از جلسات عمومی آن حضور یابید تا بدانید که چه شرایطی پیش روی شما است. با مشاور دادگاه‌های حل اختلاف نیز می‌توانید تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید.

اگر تصمیم گرفتید که به دادگاه بروید، از سلسله مراحل زیر پیروی کنید.

 1. متهم را شناسایی کنید. نام بردن از متهم، کار ساده‌ای به نظر می‌رسد اما ممکن است مساله بسیار پیچیده‌ای شود. شما باید به خوبی فرد مورد پیگیری خود را شناسایی کنید تا بتوانید به درستی نامش را در دادخواست خود بیاورید. به عنوان مثال، اگر شما گرفتار یک تصادف رانندگی شده باشید، ممکن است نیاز به پیگرد قانونی افراد بیشتری غیر از راننده داشته باشید. در این حالت، حتی اگر غفلت از راننده بوده باشد، ممکن است صاحب خودرو فرد دیگری باشد و براساس سیاست‌های بیمه، نیاز است تا او را نیز مورد پیگرد قرار دهید.
 2. خواستار پرداخت بدهی شوید. همانطور که پیش از این گفته شد، قبل از رفتن به دادگاه، به صورت تلفنی یا به صورت کتبی خواستار پول خود شوید. شیوه‌های پیگیری بدهی را باید در فرم دادخواست بیان کنید. اگر نامه‌ای به بدهکار خود نوشته‌اید، یک رونوشت از آن را به دادگاه ببرید و به قاضی نشان دهید.
 3. دادگاه مناسبی پیدا کنید. با توجه به آنکه هر کدام از بخش‌های کالیفرنیا، دادگاه حل اختلاف متفاوتی دارد، باید پی ببرید که به کدام شعبه مراجعه کنید. اگر به دادگاه اشتباه مراجعه کنید، ممکن است پرونده شما مختومه اعلام شده و مجبور شوید که در دادگاه مناسب نیز دادخواست تنظیم کنید. به طور کلی و معمولا باید به دادگاه همان بخش و منطقه‌ای مراجعه کنید که متهم ساکن آن بوده یا در حال فعالیت اقتصادی است. با این حال، استثناهایی وجود دارد که باید آن را با مشاور دادگاه چک کنید.
 4. فرم‌های مورد نیاز برای حل اختلاف را پر کنید. برای تهیه دادخواست، نیاز است که فرم‌های مشخصی را پر کنید. مشاور دادگاه می‌تواند شما را در این زمینه هم یاری کند. این فرم‌ها شامل فرم دادخواهی (Form SC-100) می‌شود و در صورتی که تعداد متهمان بیشتر از یک نفر باشند، باید برای هر کدام از آنها فرم جداگانه‌ای تکمیل کنید.
 5. دادخواست خود را پرونده کنید. پس از آنکه فرم‌های خود را پر کردید، آن را به منشی دادگاه می‌دهید تا پرونده‌ای برای شما باز کند. شما همچنین باید برای پرونده خود، مبلغی بپردازید؛ مگر آنکه از دادگاه درخواست معافیت از پرداخت این مبلغ را بکنید. منشی دادگاه برای شما تاریخ دادرسی مشخص می‌کند. شما همچنین می‌توانید درخواست کنید که یک جلسه طرح شکایت شبانه (night hearing) برای شما برگزار شود. اگر انگلیسی را به خوبی صحبت نمی‌کنید یا آنکه معلولیتی دارید، می‌توانید درخواست کنید که شرایط مناسب برای شما فراهم شود. روز جلسه دادگاه را به هیچ وجه از دست ندهید و تمام اسناد و مدارک را هم با خود داشته باشید.
 6. تاریخ و دادخواست شما به متهم ابلاغ می‌شود. فردی غیر از شما یا هر فردی که در دادخواستتان نامش آورده شده، دادخواست شما را به متهم ابلاغ می‌کند. شرایط آن و راهنمایی‌های لازم را می‌توانید در وبسایت دولت کالیفرنیا مشاهده کنید.
 7. در دادگاه حاضر شوید. در دادگاه باید صحبت کنید. باید برای قاضی توضیح دهید که به چه دلیل دادخواست ارائه کرده‌اید و چه انتظاری از دادگاه دارید. صحبت‌های خود را آماده کنید و برای حرف‌های احتمالی طرف مقابل خود هم، جواب داشته باشید. اسناد و مکتوبات خود را به همراه داشته باشید. شما همچنین باید سند مکتوبی داشته باشید که اظهاریه متهم چگونه و چه زمانی به دستش رسیده است.
 8. پرونده خود را در دادگاه مطرح کنید. 30 دقیقه پیش از زمان جلسه به دادگاه بروید. زمانی که نامتان خوانده شد، به اتاق دادرسی رفته و به سرعت و با صراحت داستان خود را بیان کنید. رسیدگی به این پرونده‌ها معمولا تنها 10 تا 15 دقیقه زمان می‌برند. سوالات قاضی را سرراست جواب دهید. سخنان او یا متهم را هم قطع نکنید. پس از جلسه دادرسی چک‌لیستی از کارهایی که باید انجام دهید، فراهم کنید
 9. Small Claims
  Small Claims Court handles Civil cases asking for $10,000.00 or less. It is a special court where disputes are resolved quickly and inexpensively. Rules are simplified and the hearing is informal. There are no lawyers, no rules of evidence, and no juries. You don’t need to be a United States citizen to file or defend a case in Small Claims Court.
 10. http://www.lacourt.org/division/smallclaims/smallclaims.aspx.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *