Menu
0 Comments

کدام شرکت‌ها از آب گل‌آلود مهاجرت در آمریکا ، ماهی می‌گیرند؟

کدام شرکت‌ها از آب گل‌آلود مهاجرت در آمریکا ، ماهی می‌گیرند؟

منبع: CNBC

ترجمه: هفته بازار

قانون مهاجرت ترامپ و اجرای آن به سود برخی زندان‌های انتفاعی و تعدادی از شرکت‌های خصوصی دیگر تمام خواهد شد که هم‌اکنون در حال امضای قراردادهای چند میلیون دلاری با وزارت امنیت میهن آمریکا (United States Department of Homeland Security) هستند.

جری ماهلر، مدیر ارتباطات بخش تحقیق و سیاستگذاری نشریه پابلیک اینترست در این باره می‌گوید: «بسیاری از مردم بر این باور هستند که عملیات اجرای قانون مهاجرت و شناسایی مهاجران غیرقانونی، تنها بر عهده دولت است. اما بسیاری از پیمانکاران خصوصی در تمام کشور برای انجام این کار به فعالیت مشغول خواهند شد.»

او توضیح می‌دهد: «از زمانی که یک مهاجر فاقد پاسپورت و مدارک دستگیر می‌شود، می‌توان شرکت‌های خصوصی بسیاری را مشاهده کرد که براساس قراردادهایی با نهادهای دولتی و فدرال همکاری می‌کنند. آنها فعالیت‌های مختلفی از فراهم‌سازی دستگاه‌های شناسایی موقعیت محبوسان خانگی تا پروازهای چارتری برای دیپورت کردن آنها را فراهم می‌کنند.»

در زیر نگاهی انداخته‌ایم به حوزه‌های مختلفی که کسب‌وکارهای خصوصی از اجرای قانون مهاجرت، کسب درآمد خواهند کرد:

فناوری

اداره یک عملیات دولتی گسترده در سطح کشور، نیازمند سازمان‌دهی و فناوری‌های زیادی است. در پی این نیاز، تعدادی از بزرگترین فعالان بازار فناوری، در حال پیشنهاد و ارائه خدمات خود هستند.

شرکت تامسون رویترز را در نظر بگیرید. یکی از زیرمجموعه‌های آن با نام اسپیشال سرویسز (Special Services) در ماه مارس موفق شد تا قراردادی 6.8 میلیون دلاری با اداره مهاجرت و امور گمرکی کشور به امضا برساند. براساس این قرارداد، تامسون رویترز، فعالیت‌های شناسایی، دستگیری و حذف آن دسته از مجرمان خارجی که برای امنیت جامعه خطرناک هستند، را پشتیبانی می‌کند.

مایکروسافت از دیگر شرکت‌هایی است که در این زمینه همکاری خواهد کرد. براساس گزارش نیویورک تایمز، این غول صنعت فناوری با مخالفت شدید داخلی مواجه شده و کارکنانش در نامه‌ای اعتراض خود را به همکاری این شرکت با اداره مهاجرت و امور گمرکی اعلام کرده‌اند. مدیرعامل مایکروسافت، ساتیا نادلا در اعلامیه‌ای به انتقاد از رفتار با مهاجران و فاصله انداختن بین اعضای خانواده (به ویژه فرزندان و والدین) شد، اما هنوز قرارداد 19.4 میلیون دلاری این شرکت با اداره مهاجرت پابرجا است.

حمل و نقل

زمانی که یک فرد، بازداشت می‌شود، این سوال مطرح است که چگونه او را باید به یک مرکز شناسایی انتقال داد. اداره مهاجرت از حمل‌ونقل زمینی، چارتری و پروازهای تجاری برای بازداشت و دیپورت مهاجران غیرقانونی استفاده می‌کند و افسران این اداره نیز بازداشت‌شدگان را اسکورت می‌کنند.

اداره مهاجرت و امور گمرکی، همچنین زیرمجموعه حمل‌ونقل هوایی اختصاصی خود را دارد (عملیات پروازی آی‌سی‌ای) و در این فرایند با اداره کل خدمات عمومی آمریکا همکاری دارد تا با شرکت‌های خصوصی مانند سی‌اس‌آی و زفیر قرارداد خدمات چارتری امضا کند. بخشی از بودجه اداره مهاجرت نیز به امضای قرارداد با هواپیماهای تجاری اختصاص می‌یابد. با این حال، تعدادی از شرکت‌های هواپیمایی مانند امریکن و یونایتد به سرعت نسبت به این مساله واکنش منفی نشان داده و تلاش کرده‌اند فاصله خود را با مساله مهاجرت و اجرای دستور ترامپ، حفظ کنند.آنها در اعلامیه‌هایی بیان کرده‌اند که نمی‌خواهند ابزاری برای اجرای قانون مهاجرت و فروپاشی خانواده مهاجران باشند.

اما بخش عمده‌ای از بودجه اختصاص یافته به برنامه «حمل‌ونقل و حذف مهاجران غیرقانونی» اداره مهاجرت، مربوط به حمل‌ونقل زمینی می‌شود. یکی از همکاران خصوصی این اداره، شرکت جی‌ای‌او ترانسپورت است که با داشتن بیش از 300 وسیله نقلیه، فعالیت‌های اداره مهاجرت و امور گمرکی، خدمات مارشال‌های ایالات متحده و اداره فدرالی زندان‌ها را تسهیل می‌کند. اما این موارد، همه وظایف شرکت جی‌ای‌او ترانسپورت نیست. این شرکت، تنها بخشی از یک شرکت سهامی بزرگتر با نام جی‌ای‌او گروپ است که همکاری‌های گسترده‌تری در اجرای قانون مهاجرت خواهند داشت.

الکس سینمون، یکی از مدیران اجرایی موسسه سرمایه‌گذاری هایت کپیتال مارکتز می‌گوید: «سیاست مهاجرت، بخشی از داستان برای این پیمانکاران خصوصی زندان است، اما همه داستان نیست.» سینمون که به همراه تیمش، روی اثرات اقدامات و سیاست‌های دولتی بر بخش‌های مختلف بازار پژوهش می‌کند، ادامه می‌دهد: «این کسب‌وکارهای خصوصی در حوزه‌هایی بسیار وسیع‌تر از آنچه به نظر می‌رسد، فعالیت می‌کنند.»

زندان‌های انتفاعی

جی‌ای‌او گروپ، تقریبا در تمام گام‌ها و فرایندهای اجرای قانون مهاجرت حضور دارد؛ از طراحی زندان گرفته تا ردیابی الکترونیک مهاجران آزاد شده. این شرکت خوشبین است که در دولت دونالد ترامپ، درآمدهایش افزایش می‌یابد.

جی‌ای‌او گروپ در آوریل 2017 توانست اولین قرارداد خود با اداره مهاجرت زمان ترامپ را به دست آورد. براساس این قرارداد 110 میلیون دلاری که 10 سال هم اعتبار دارد، پروژه ساخت و اداره یک مرکز 1000 تختخوابی شناسایی (مهاجران) در تگزاس به شرکت مزبور سپرده شده است. سخنگوی جی‌ای‌او گروپ بیان کرد که پیشنهاد اولیه این طرح در زمان ریاست‌جمهوری باراک اوباما و در جولای 2015 به دولت تقدیم شده بود. با این حال، تایید آن در دولت ترامپ اتفاق افتاد و اکنون او انتظار دارد تا شرکتش سالانه 44 میلیون دلار درآمد به دست آورد. البته سخنگوی این شرکت، این موضوع را هم اعلام کرده که موفقیت شرکتش در عقد قرارداد با اداره مهاجرت آمریکا نه به معنی تایید سیاست‌های مهاجرت و رویه‌های قضایی و نه به معنای مخالفت با آنها است.

یکی دیگر از شرکت‌های فعال در حوزه زندان‌های انتفاعی، کورسیویک (CoreCivic) است که موفق شد در سال 2014، قراردادی 1 میلیون دلاری برای اداره تنها یک زندان در شهر دیلی تگزاس، برنده شود. مفاد این قرارداد در سال 2016 مورد بازنگری و مذاکره مجدد قرار گرفت و از مبلغ آن کاسته شد.

 

این مثال‌ها به طور کامل بیانگر وسعت فعالیت‌هایی نیست که شرکت‌های خصوصی در اجرای قانون مهاجرت به آنها مشغول می‌شوند. علاوه بر این موارد، شرکت‌های فعال بسیاری در حوزه‌های حقوق و صدور ضمانت‌نامه، خدمات بهداشتی و درمانی، خدمات غذایی، خدمات انتقال پول و ده‌ها حوزه دیگر با دولت آمریکا همکاری می‌کنند تا این تجارت چند میلیارد دلاری را به گردش بیندازند.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *