Menu
0 Comments

هزینه‌های درمانی سنگینی که تنها بر دوش بیمار در آمریکا است

هزینه‌های درمانی سنگینی که تنها بر دوش بیمار  در آمریکا است

ترجمه: هفته بازار

آمریکایی‌هایی بیش از هر کس دیگری هزینه‌های درمان می‌پردازند. این رقم تقریبا 2 برابر هزینه درمان در سایر کشورهای توسعه یافته است، اما در مقابل اثربخشی کمتری دارند.

هزینه‌های نظام بهداشتی و درمانی کنونی آمریکا، تنها بر دوش بیماران است و دولت و سایر نهادها، کمک چندانی در این مورد نمی‌کنند. این موضوع یکی از مسائل اخیر مورد بحث در کالیفرنیا و بین نامزدهای انتخابات‌های مختلف بوده است؛ مساله‌ای که از یک طرف رویاپردازان به آن نگاه می‌کنند و از طرف دیگر واقع‌گرایان انعطاف‌ناپذیر به آن می‌نگرند.

با این حال، قرار نیست که وضعیت به صورت کنونی باقیمانده یا به طور کامل تغییر کند. واقعیت آن است که کالیفرنیا هم می‌تواند و هم باید تبدیل به الگویی برای کل کشور آمریکا شود. با آنکه مشکلات قانونی بسیاری وجود دارد و هر تغییری در نظام بهداشت و درمان کنونی باید به تصویب و تایید نهادهای تصمیم‌گیر برسد، می‌توان بهبودهایی انجام داد که از بار سنگین بیماران کاسته شود.

مشکلات موجود در راه تغییرات، به معنای آن نیست که نباید هیچ تلاشی انجام داد و به وضعیت موجود راضی بود. دلایل بسیاری وجود دارد که باید بیمه سلامت را برای همه، ممکن کرد، هزینه‌ها را کاهش داد و روحیه‌ای که ایالت طلایی آمریکا براساس آن شکل گرفته را احیا ساخت.

حداقل می‌توان برای درک وضعیت وخیم کنونی نظام بهداشت و درمان، به شرایط ساندرا استابان، نگاهی انداخت. استابان 84 ساله، برای کمردردی که به آن دچار است، به یک کلینیک مدیریت درد، مراجعه می‌کند. در بخشی از فرایند درمان او، 10 میلی‌گرم لیدوکائین به او تزریق می‌شود (همان ماده‌ای که برای بی‌حسی در دندانپزشکی‌ها به شما تزریق می‌شود).

استابان، قبض هزینه‌هایش را به من نشان داد. براساس این قبض، کلینیک درمان‌کننده او، 20 دلار از شرکت بیمه‌کننده او طلب کرده است. اما شرکت بیمه بیان کرده است که تنها 4 سنت پرداخت خواهد کرد.

این وضعیت بسیار وخیم و غیرقابل قبول است؛ به ویژه آنکه 12 درصد از شهروندان آمریکا به هیچ بیمه درمانی دسترسی ندارند. هزینه‌های درمانی آمریکایی‌ها از شهروندان تمام کشورها بیشتر است و این رقم تقریبا به 2 برابر هزینه‌های درمان شهروندان سایر کشورهای توسعه یافته می‌رسد. این در حالی است که حتی همین هزینه‌های سرسام‌آور نیز، نتایج درخشانی به بار نمی‌آورند. براساس داده‌های سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی، میانگین عمر شهروندان آمریکا نسبتا پایین است (78.7 سال) و نرخ مرگ‌ومیر نوزادان آمریکایی نیز، بالاترین نرخ در بین 20 کشور ثروتمند جهان است. تفاوت دیگر در آن است که در نظام بهداشت و سلامت آمریکا، هزینه‌های بسیار بیشتری به خود بیمار تحمیل می‌شود.

بحث‌های زیادی پیرامون این موضوع شکل گرفته و به ویژه در کالیفرنیا بین نامزدهای فرمانداری ایالت، اختلاف‌نظرهای عمیقی وجود دارد. اما به هر صورت و با تمام موانعی که بر سر راه است، باید بهبودهایی در نظام بهداشت و درمان شکل بگیرد و علاوه بر افزایش کیفیت خدمات، دسترسی همه مردم به بیمه درمان و کاهش هزینه‌ها نیز برای آنها محقق شود.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *