Menu
0 Comments

با هدیه یک میلیون دلاری بنیاد فرهنگ، دانشگاه کالفرنیای لوس آنجلس قصد راه‌اندازی گرایش موسیقی ایرانی دارد

با هدیه یک میلیون دلاری بنیاد فرهنگ، دانشگاه کالفرنیای لوس آنجلس  قصد راه‌اندازی گرایش موسیقی ایرانی دارد

مدرسه موسیقی هرپ آلپرت وابسته به دانشگاه کالیفرنیا UCLAفرایند راه‌اندازی گرایش دانشگاهی موسیقی ایرانی را آغاز خواهد کرد. این اتفاق به یمن کمک مالی سخاوتمندانه 1 میلیون دلاری بنیاد فرهنگ رخ خواهد داد؛ کمک مالی‌ای که در 27 آوریل در دانشگاه کالیفرنیا به امضا رسید و از آن قدردانی شد.

کمک مالی بنیاد فرهنگ باعث می‌شود تا مدیریت مدرسه موسیقی بتواند برای برنامه اعطای مدرک در گرایش جدید آماده شده و آن را برای تایید نهایی به سنای آکادمیک (نهاد صاحب‌اختیار) پیشنهاد دهد. گرایش جدید قرار است که در دپارتمان موسیقی‌شناسی فرهنگی ایجاد شده و پس از وقفه‌ای 20 ساله که در سال 2016 پایان یافته بود، به موسیقی ایرانی توجه بیشتری کند. پیشگام این برنامه، امیرحسین پورجوادی است که هنرپیشگان موسیقی ایرانی را سرپرستی می‌کند و سمینارهایی درباره موسیقی ایران برگزار می‌کند.

جودیت اسمیت، رئیس مدرسه موسیقی عنوان کرد: «هدیه الهام‌بخش بنیاد فرهنگ، دید ما را باز کرد. این هدیه به ما کمک خواهد کرد تا اولین گرایش دانشگاهی مختص به موسیقی ایرانی را در آمریکا راه‌اندازی کنیم.»

گرایش جدیدِ پیشنهادی، قرار است تا به مطالعه و اجرای موسیقی ایرانی در دانشگاه کالیفرنیا بپردازد و فرصت‌هایی برای مشارکت تمام دانشجویان از رشته‌ها و گرایش‌های مختلف موسیقی پدید بیاورد. چنین اقدامی، منجر به تقویت مطالعات امور ایران نیز می‌شود (هم‌اکنون، دانشگاه کالیفرنیا، جامع‌ترین برنامه دکتری مطالعات ایران را در بین دانشگاه‌های آمریکا ارائه می‌دهد). چنین گرایشی، به خوبی در قالب دپارتمان احیا شده «شناخت موسیقی ملل» قرار می‌گیرد؛ دپارتمانی که خود را معطوف به شناخت موسیقی و فرهنگ نقاط و نواحی مختلف جهان کرده است.

دانشگاه کالیفرنیا، توافقی برای همکاری بلندمدت با بنیاد فرهنگ امضا کرده است. بنیاد فرهنگ یک نهاد غیرانتفاعی مستقر در لس‌آنجلس است که اقدام به گرامیداشت و ترویج هنر و فرهنگ ایرانی می‌کند تا به این صورت به کل جامعه منفعت برساند. از دیگر فعالیت‌های این بنیاد می‌توان به اسپانسر انحصاری بودن آن برای جشنواره سالانه فیلم و تلویزیون دانشگاه کالیفرنیا و گرامیداشت سینمای ایران اشاره کرد که در 19 می برگزار شد.

احمد گرامیان، رئیس بنیاد فرهنگ بیان کرد: «دانشگاه کالیفرنیا، موقعیت منحصربفردی برای پیشبرد موسیقی ایرانی در لس‌آنجلس دارد؛ شهری که بزرگترین جامعه ایرانیان خارج از ایران را در خود جای داده است.» وی ادامه داد: «وست‌وود، مکانی که دانشگاه کالیفرنیا در آن قرار گرفته است، به تهران‌گلز معروف است و ما تمایل داریم تا به افزایش ارتباط این دانشگاه با جامعه‌ای بزرگتر، کمک کنیم.»

کمک مالی اخیر بنیاد فرهنگ به دانشگاه کالیفرنیا، بخشی از کمک 4.2 میلیارد دلاری موسوم به کمپین صدمین سال دانشگاه کالیفرنیا است که براساس برنامه‌ریزی‌ها قرار است در دسامبر سال 2019 و در صدمین سالگرد تاسیس این دانشگاه به پایان برسد.

درباره مدرسه موسیقی هرب آلپرت دانشگاه کالیفرنیا

مدرسه موسیقی هرب آلپرت، نخستین و تنها مدرسه موسیقی در تمام سیستم دانشگاه کالیفرنیا است. این مدرسه که 450 فارغ‌التحصیل یا دانشجوی در حال تحصیل دارد، در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای 3 دپارتمان مستقل اما مکمل، دانشجو می‌پذیرد: شناخت موسیقی ملل، موسیقی و موسیقی‌شناسی. رویکرد این مدرسه به موسیقی باعث می‌شود که دانشجویان هم بتوانند از نظر علمی، فرصت‌های خوبی برای پیشرفت داشته باشند و هم بتوانند در اجرای آن، جایگاه ممتازی به دست آورند. در این مدرسه، همچنین شرایطی پدید آمده که هم از موسیقی غربی و هم از سنت‌های فرهنگ‌های غربی استقبال می‌شود. برای اطلاعات بیشتر، از پایگاه اینترنتی Schoolofmusic.ucla.edu بازدید کنید.

 

درباره بنیاد فرهنگ

بنیاد فرهنگ، یک نهاد غیرمذهبی، غیرسیاسی و غیرانتفاعی است که در سال 2008 تاسیس شد و هدف خود را گرامیداشت و ارتقای فرهنگ و هنر ایرانی به نفع جامعه کلان‌تر تعیین کرد. این بنیاد از طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های دانشگاهی و غیردانشگاهی کالیفرنیای جنوبی حمایت می‌کند. از برنامه‌های تحت حمایت این نهاد می‌توان به برنامه‌های دانشگاهی، جشن‌های نوروز و شب یلدا و همچنین فعالیت‌هایی مانند اجرای موسیقی و نمایش فیلم و برگزاری جشنواره در کالیفرنیای جنوبی اشاره کرد. برای اطلاعات بیشتر به پایگاه اینترنتی Farhang.org مراجعه کنید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *